Ресторатор Вардкес Арзуманян про ресторани прокурорів і коханок та принципи місцевих "лєнінців"

17 Березня 2016, 15:41

Ресторатор Вардкес Арзуманян в інтерв'ю Kavi  про основні проблеми у ресторанному бізнесі:

Проблеми львівського ресторанного ринку
Першою проблемою львівського ресторанного ринку є проблема росту. Якщо покласти руку на серце і називати речі своїми іменами, то маємо ситуацію, коли частина ресторанів належать прокурорам, ще частина – люстрованим чиновникам, особлива частина – коханкам, ще одна частина – це ті, хто розглядає ресторан як чистий бізнес. І маємо всього 5-10% із загальної кількості присутніх на ринку ресторанів – це бізнес, яким займаються серйозно і надовго. 
Нещодавно я проходив повз один заклад і намагався зрозуміти, з чого він живе. Це заклад, де збирається 15-річна-16-річна дітвора покурити кальяну і потанцювати. Площа закладу - 5 на 5. Я не помилився: це діти вирішили стати рестораторами. Проіснував цей заклад 2 місяці. 
95% ресторанних приміщень у Львові є орендними. Відповідно, коли вкінці 2014-2015 році ми мали велику міграцію по всій Україні, зявився великий попит і відповідно ціни на оренду стали безпідставно високими. Водночас, ці процеси супроводжувались міграцією грошей, тобто міграцією населення з грішми. Особливо того спаду не відчувалось.
Але все ніби стало вже на свої місця. І на сьогоднішній день є прогнозований спад, але орендна плата залишилась такою, якою була 2014-2015-ого. Окрім того, в деяких випадках вона підв’язана до валюти. Хтось по інерції продовжує виплачувати, але багато бізнесу або переглянули концепцію, або просто позакривали. На мою думку, цей спад продовжиться ще й через ту причину, що дуже багато безграмотного бізнесу в центральній частині міста. Дуже багато бізнесу, який взагалі не дружить з калькулятором. Можна сміливо сказати, що 10% закладів, що є в центральній частині міста, або переглянуть свої концепції, або позакриваються. 
Мене запросили проконсультувати один з таких закладів. Його відкрили, але відвідувачів дуже довго в ньому не було. І хоч витратили певні кошти і локація була чудова, але це не сприяло збільшенні гостей.  Я спитався власника: “А що у Вас з їжею? Де вона?”, він відповів: “Ми не встигли ще зробити їжу, ми відкрились поки з напоями”. І це підхід, який впливає на бізнес і той бізнес повинен зникнути, коли інвестори можуть відкрити заклад без їжі і очікувати від інтер’єру якихось прибутків. На жаль, це реальність.
Друга проблема, яка сьогодні є у Львові, це велика кількість всілякого контролю, котра з самого початку сприймає весь бізнес як злочинний. Це так звані молоді “ленінці”, котрі ні дня не проживши в Радянському Союзі, до кінчиків нігтів жовтенята і комсомольці. Принцип “все закрити, забрати і поділити” в цих людей – лозунг. Я думаю, тут теж проблема росту молодої держави, якій, на жаль, така поведінка частини суспільства дуже вигідна, коли бізнес – це злочинці, а чиновник – це герой.

- Першою проблемою львівського ресторанного ринку є проблема росту. Якщо покласти руку на серце і назвати речі своїми іменами, то маємо ситуацію, коли частина ресторанів належать прокурорам, ще частина – люстрованим чиновникам, особлива частина – коханкам. Ще одна частина – це ті, хто розглядає ресторан як чистий бізнес. І маємо таких всього 5-10% із загальної кількості присутніх на ринку ресторанів, дя кого цей бізнес всерйоз і надовго. 

Нещодавно я проходив повз один заклад і намагався зрозуміти, з чого він живе. Це заклад, в якому збираються 15--16-річні діти покурити кальян і потанцювати. Площа закладу - 5 на 5. Я не помилився: це діти вирішили стати рестораторами. Проіснував цей заклад 2 місяці. 

95% ресторанних приміщень у Львові є орендованими. Відповідно, коли в кінці 2014-2015 році ми мали велику міграцію по всій Україні, з'явився великий попит і, відповідно, ціни на оренду стали безпідставно високими. Водночас, ці процеси супроводжувались міграцією грошей, тобто міграцією населення з грішми. І спаду тоді особливо не відчувалось. І все ніби стало вже на свої місця. І на сьогоднішні є прогнозований спад, але орендна плата залишилась такою, якою була 2014-2015 рр. Окрім того, в деяких випадках вона прив’язана до валюти. Хтось по інерції продовжує виплачувати, але багато бізнесу або переглянули концепцію, або просто позакривалися. На мою думку, цей спад продовжиться ще й через ту причину, що дуже багато безграмотного бізнесу в центральній частині міста. Дуже багато бізнесу, який взагалі не дружить з калькулятором. Можна сміливо сказати, що відсотків 10 закладів в центральній частині міста або переглянуть свої концепції, або позакриваються. 

Мене запросили проконсультувати один з таких закладів. Його відкрили, але відвідувачів дуже довго в ньому не було. І хоч витратили певні кошти і локація була чудова, але це не сприяло збільшенню гостей.  Я спитався власника: “А що у Вас з їжею? Де вона?” Він відповів: “Ми не встигли ще зробити їжу, ми відкрились поки з напоями”. І це підхід, який впливає на бізнес. І такий бізнес повинен зникнути: коли інвестори можуть відкрити заклад без їжі і очікувати від інтер’єру якихось прибутків. На жаль, це реальність.

Друга проблема, яка сьогодні є у Львові, це велика кількість всілякого контролю, котра з самого початку сприймає весь бізнес як злочинний. Це так звані молоді “ленінці”, котрі ні дня не проживши в Радянському Союзі, до кінчиків нігтів є жовтенятами і комсомольцями. Принцип “все закрити, забрати і поділити” для  цих людей – гасло. Я думаю, тут теж проблема росту молодої держави, якій, на жаль, така поведінка частини суспільства дуже вигідна, коли бізнес – це злочинці, а чиновник – це герой.

 

 

Коментарі (3)

  • Петро

   17 Березня 2016, 16:46
   Відповісти

   Про що стаття так і не зрозуміло. Вардкес зайвий раз вирішив про себе нагадати?

   • Зеня

    17 Березня 2016, 17:47
    Відповісти

    фор хум хау) ресторани як гриби: на літо виростають, а потім зникають. Он на Дорошенка був якийсь там дарк - їжа в темноті - і де він? Коти скакали по Коперника - і де вони тепер? А Бянко Росо пастеріа? А то лі єщьо будєт. Так шо, Петрику, не грусті. І до твоїх забігайлівок черга дійде...

  • Андрій

   31 Березня 2016, 11:05
   Відповісти

   Я би взагалі назву ресторан, давати якимось забігайлівкам, типу фас-фуду і пельменій заборонив..назву ресторан треба довести і заслужити.

Коментувати

Ім'я*
Коментар*
Код*
  

Думки експертів

Особистості

Руслан Сорочинський

Кухар проектів: кафе-бар “Троянда”, ресторан “Спліт”, ресторан “Прага”

Анонси

Новини партнерів

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов