Львівські ресторани без львівської кухні

21 Жовтня 2010, 15:20

Львівські ресторатори пропонують оголосити наступний рік Роком ресторанів у Львові. Для львів’ян і туристів це буде додаткова розвага, а для наших рестораторів – можливість застановитися і задуматися: що саме вони можуть запропонувати своїм гостям? Чи вдалося львівським рестораторам створити львівську кухню? Якщо так, то яка вона - сучасна львівська кухня?

roman_100.jpg Світлана Роман («Цукерня»)

Ми робимо наше солодке на наших традиціях, тому маємо успіх серед львів’ян та туристів. Якщо говорити про те, чи сформована львівська кухня чи ні, то такою, якою вона би мала бути, то її немає і не буде. Причина - якість продуктів. І хоча це питання швидше до рестораторів, які постійно працюють над кухнею ресторану, але по собі можу сказати, що ані доброго м’яса чи риби, чи навіть картоплі купити неможливо. Все воно є, але не має такого смаку, як треба.

moravetska_100.jpg Олена Моравецька («Золотий вепр»)

у Львові дуже мішана кухня, над нею треба працювати. Львівська кухня існує, але у виконанні кожного ресторану окремо, кожен її подає, як розуміє. А ресторану зі справжньою львівською кухнею у нас ще немає. А це дуже потрібно. Потрібно шукати відповідну літературу про кухню, яка раніше існувала у Львові. Ми також намагаємося створити кухню, але на основі українських традицій.

arzumanyan_100.jpg Вардкес Арзуманян («Кентавр», «Тарон», «Mons Pius»)

Не можна говорити, що львівська гастрономія не сформована. Але насправді вона існує переважного в кожного вдома і не є до кінця розробленою. Такий процес відбувався у всіх великих містах, які прагнуть стати туристичними, а також в містах, які є багатокультурними. Кухня і гастрономія – частина культури міста, вони залишають свій відбиток в побуті і звичках людей. І коли ми говоримо про формування гастрономічної культури, то мова йде про суміш кухонь і культур, що є у Львові. Це польська кухня, єврейська, українська, щось з вірменської кухні. Спеціалісти повинні провести аналіз того, що собою являє сьогодні львівська кухня. Щоб наші кухарі мали до цієї інформації легкий доступ. Мені не подобаються різноманітні інтерпретації галицької кухні, в якій в одному закладі це на 70% польська кухня, а в іншому закладі це 70% української кухні. У нас вже є хороші італійські ресторани, хороші пивні ресторани, але маючи таке різноманіття ресторанів, потрібно бути готовим до формування львівської кухні.

Kava

Коментарі (35)

  • Соня

   21 Жовтня 2010, 21:27
   Відповісти

   Львівська кухня, могла б стати таким самим брендом як і львівська кава, пиво або дощі :))) Але над її стоврення треба працювати, і хотіти, щоб вона зявилась, а не так як говорять самі ресторатори, щоб кожен тягнув ковдру на себе.

  • я

   21 Жовтня 2010, 22:00
   Відповісти

   ну назвіть мені хоч одну львівську страву крім кави по-львівські

  • Івасик

   22 Жовтня 2010, 00:11
   Відповісти

   Вам одну чи декілька? Можу хоч з десяток назвати. Чанахи наприклад,, фарширована риба, фаршмак, борщ, компот з овочів і т.д. :) Якщо Ви чогось не знаєте це не значить, що цього чогось не існує. Львів це багатокультурне місто і ніхто не зможе сказати точно, чому чанахи які є по суті кавказькою стравою, або фаршировану рибу, типово жидівську, знає більшість господинь у Львові. Мова йде про формування львівського міського смаку. І можливо над цим мають працювати не ресторатори і не кухарі, а фахівці історики

  • Івасику

   22 Жовтня 2010, 00:47
   Відповісти

   ну, якщо діяти за такою логікою, як у Вас, то піца, паста з песто і ще купа всього з італійської, французької, німецької кулінарної традицій - це теж львівська кухня. бо львівські господині їх знають, а деякі навіть і готують. є поняття галицької кухні, яка формувалася під впливом польської, австрійської, жидівської і української кухонь. а чанахи, друже, це зовсім з іншої опери. так само як і мясо по-французьки (це взагалі покруч радянськї домашньої кулінарії), пєльмєні і шашлики. Чанахи зявилися у Львові, коли сюди прийшов радянський общєпіт, який зібрав з кожної кухні республік срср по страві і створив з цього радянську кухню.

  • вася

   22 Жовтня 2010, 00:50
   Відповісти

   а взагалі немає поняття "львівська кухня". є поняття "галицька кухня", як окреме відгалуження кухні української.

  • вася

   22 Жовтня 2010, 00:53
   Відповісти

   а що це на фото головному? чи не баніца з кухні болгарської? )

   • :)

    22 Жовтня 2010, 09:55
    Відповісти

    Або штрудель з сиром :) Такий як моя бабця пече :)

    • vasia

     22 Жовтня 2010, 11:48
     Відповісти

     а Ваша бабця штрудель равликом завертає? придивіться уважно до фотографії, це не штрудель

     • :)

      22 Жовтня 2010, 12:19
      Відповісти

      Та шо там придивлятися, от спробувати б...

  • до Васі

   22 Жовтня 2010, 09:02
   Відповісти

   Вася, а що таке галицька кухня? І чому це вона окреме відгалуження української, якщо віками створювалася під впливом Польщі та Австрії?

   • вася

    22 Жовтня 2010, 11:46
    Відповісти

    а що тоді є галицька кухня на Ваш погляд?

    • до васі

     22 Жовтня 2010, 12:12
     Відповісти

     а немає галицької кухні )

     • вася

      22 Жовтня 2010, 15:09
      Відповісти

      це Ваша особиста думка? чи вона має якесь наукове підгрунтя?

  • до Івасика

   22 Жовтня 2010, 09:05
   Відповісти

   з таким самим успіхом львівською стравою можна назвати вареники, пельмені, голубці і піцу на товстому тісті з бульбою в начинці - як приклад впливу італійської культури на галицькі смаки.

   • вася

    22 Жовтня 2010, 15:17
    Відповісти

    а чим Вам вареники не львівська страва? як на мене, це взагалі мультинаціональна страва. у поляків - пірогі, в українців - вареники, в італійців - равіолі.

    • Івасик

     22 Жовтня 2010, 15:53
     Відповісти

     Вася, не позорся своїм неуцтвом, поляки в 90% випадків пишуть "pierogi ruskie"

     • вася

      22 Жовтня 2010, 15:56
      Відповісти

      от засада. а запитайте в перекладачів з польської, як перекласти ці пєрогі рускі. що, цікаво? ну то я Вам допоможу - українські вареники. і хто з нас неук?

      • Івасик

       22 Жовтня 2010, 16:03
       Відповісти

       Мені перекладачі не треба, я достатньо спілкувався з поляками, а розмовна польська відрізняється від тої яку вам подають "перекладачі"

       • вася

        22 Жовтня 2010, 16:12
        Відповісти

        а може варто все ж вчити мову, а не здогадуватись, що Вам Ваші друзі-поляки говорять.

        • Івасик

         22 Жовтня 2010, 16:39
         Відповісти

         Думаю що я би Вас ще навчив

         • вася

          22 Жовтня 2010, 16:50
          Відповісти

          ой, хотілося б... але навряд чи

  • Івасик

   22 Жовтня 2010, 11:53
   Відповісти

   Вася і є Вася. Ви ніби працюєте в якомусь закладі, зважаючи на Ваш спам з Миколою в коментах до Зе Гриля. Але таке враження, що я, розуміюсь в темі трошки краще ніж Ви, хоча до кухні і закладів громадського харчування маю відношення чисто споживацьке. Локальна кухня на прикладі Львова або тої самої Одеси формувалась під впливом різних кухонь, ну вибачте, так історично склалось, що Львів за свою багатовікову історію перебував під впливом різних народностей: австріяків, поляків, німців, жидів, вірмен і т.д. Відповідно всі вони залишили свій слід і в місцевій кухні, але всі страви були видозмінені під впливом різних чинників, набули місцевого колориту і як правило не подібні до оригінальних страв. Ті самі чанахи в нас готують зовсім не так як готують на Кавказі, фарширована риба також не зовсім кошерна :) А чим Вам не подобається львівські пампухи? Або сирник? Це ж не чіз-кейк :) А австрійський штрудель приготований бабцею? Мова йде про створення міської культури і можливо туристичного продукту. Чому Одесити, як патріоти свого міста, створили цей продукт і з задоволенням його використовують, залишаючись в пам'яті туриста не тільки архітектурним і культурним образом, але й смаком міста. А Ви пробуєте використовувати чужу кухню, забуваючи про своє. Суші і піццу туристи можуть з'їсти будь-де, їм цікаво спробувати локальну кухню.

  • вася

   22 Жовтня 2010, 15:16
   Відповісти

   друже, я з Вами солідарний в тому, що галицька кухня формувалася під впливом багатьох народів. Але давайте за точку відліку візьмемо довоєнний час. Ну не готували у Львові чанахів, поки сюди не прийшла армія совєцька. Як і пєльмєнів не готували. Я чудово знаю галицьку кухню, моя бабця готувала знамениту фаршировану рибу з цибульковим сосом як її навчила одна знайома єврейка. І сирники (чізкейк, друже, це трохи інакше, ніж сирник, хоч і схоже), і пампухи, і борщ з вушками на різдво, і карменадлі, і книдлі зі сливками на австрійський манер і ще купу всього. тому не Вам мені розказувати, що таке галицька кухня. і ні, я не маю стосунку до закладів громадського харчування, хіба як споживач.

   • Івасик

    22 Жовтня 2010, 16:25
    Відповісти

    А Ви вважаєте що історія Львова в совєцькій період це не історія? Ви суперечите сам собі, то львівської кухні нема, то тепер погоджуєтесь зі мною. Я Вам пишу що сирник це не чізкейк, ви за мною це повторюєте. Визначіться все таки зі своєю точкою зору

    • вася

     22 Жовтня 2010, 16:36
     Відповісти

     повторюю ще раз, для кращого розуміння. я вважаю, що існує скоріше галицька, ніж суто львівська кухня. це раз. і ця кухня формувалася під впливом народів, що заселяли Галичину. це два. в радянський період національні кухні змішали в один вінігрет - радянську кухню. тоді традиції галицької кухні в громадському харчуванні витіснили кухнею радянською, з тими ж Вашими улюбленими чанахами і пельменями. Але до галицької кухні це не має стосунку, тому я і пропоную розглядати галицьку кухню як кулінарні традиції Галичини до другої світової війни. бо якщо брати до уваги радянський період, то не варто викидати з уваги і пострадянський період - з усіма цими салатиками з крабовими палками, сухариками і майонезами. це ж теж розвиток кухні, чи не так?

  • Соня

   22 Жовтня 2010, 15:27
   Відповісти

   Знате, що дивно - те що поляки, на приклад, знають і говорять про таке поняття як "Львівська кухня", в той час, як самі львів'яни - великі патріоти - заперечуються можливість її існування. І щоб не виглядати голосівною - пруфлінк :) http://ksiazki.wp.pl/bid,54894,eid,60080,tytul,Kuchnia-lwowska,ksiazka.html?ticaid=1b1b6

  • galicianer

   24 Жовтня 2010, 16:29
   Відповісти

   "застановитися і задуматися"- se to same,?o maslo masljane... "застановитися"- se na halyckij movi ozna?aje to samo, ?o na ukrajinjskij- "задуматися"

  • Влодко

   1 Листопада 2010, 15:30
   Відповісти

   Пропоную Каві трохи жорсткіше й справедливіше підходити до визначення "ресторан". А то відкриваєш відповідну рубрику -- а там всьо ресторани. Дарвін й Ля Руж спокійно вживається з Криївкою:) Шукаєш справді ресторан, а тобі попадаються вперемішку ресторани з кабаками. Поставте конкретні професійні критерії для ресторану (гардероб, площа на одного відвідувача, оригінальна кухня, карта вин, кількість офіціантів) й залишайтеся непідкупними:) Нехай власники визначаються, що вони відкривають! І якщо хочуть потрапити в список ресторанів - хай роблять ресторан. А то дивно виходить -- в списку Кави ресторанів у Львові найбільше, а коли доходить до відповідального вибору - залишається малесенький список.

  • to Roman

   6 Листопада 2010, 10:27
   Відповісти

   shos cukernia ostannim chasom zipsuvalasya... i torty v nyh nesvizhi cherez raz traplajutsya. Neshchodavnu jihnu Prahu jila: korzi suhi, niby tyzhden pered tym lezhaly...

  • NovachOK

   8 Листопада 2010, 16:46
   Відповісти

   а я про своє улюблене місце не розповідатиму!

  • pakolv

   10 Листопада 2010, 20:18
   Відповісти

   3-и питання до "профі" (бо я профан). 1. Чи відрізняється класичний польський рецепт "флячків" від того, що роблять у Львові? 2. Скільки відсотків правдивих львів"ян (навіть просто мешканців Галичини) залишилося після 1939 р. 3. Де шукати рецепти "львівської" чи "галицької" кухні: у львівських кнайпах, в родинах бильшості львів"ян чи історичних архівих і літературі?

  • vzhe bulo

   10 Листопада 2010, 20:36
   Відповісти

   http://ksiazki.wp.pl/bid,54894,eid,60080,tytul,Kuchnia-lwowska,ksiazka.html?ticaid=1b1b6

  • гість

   5 Березня 2012, 15:42
   Відповісти

   Збираюся до Львова. Підкажіть, куди піти, що попробувать вашу кухню?

  • Андрій

   5 Січня 2013, 14:55
   Відповісти

   Нещодавно у Львові відкрився новий ресторан з цікавою (як на мене) назвою Cartel RESTAURANT, що на вул.Б.Хмельницького, 140. Цей район більше відомий, як промсловий, але за останні роки багато змінилося, заводи в окрузі позакривалися. Проїжджаючи вулицею, відразу в очі кидається вивіска з яскравої червоної підсвітки та білих літер, так як вулиця уся в такий темних, сірих тонах, то це надзвичайно гарно, саме це і заставило мене зупинитись. До речі, біля ресторану безкоштовна парковка та FREE WI-FI. На дворі, біля входу лунає класична музика (дуже приємно). Зайшовши в середину, я відчув себе, наче в палаці, декілька секунд, я стояв з ввідкритим ротом і не міг нічого сказати. Усе оформлення теплих пастельних тонах, в кутах гіпсові колони, на стінах колони, на стелі ліпнина. Ліпниа дуже гарна, вдало підібрана. Ціни, як на заклад такого рівня не є високими, якщо б цей заклад перенести в центр, то кава американо спокійно могла б коштувати гривень 30, а так всього 10. Музика фонова класика, так як це напередодні свят, то лунають колядки. У подвір'ї стоїть пишна, висока ялинка. Скуштував КНЕДЛИКИ, надзвичайно смачні. Як розповів мені офіціант, в закладі є 4 зали (2-а повсякденні та 2 банкетні). В банкетних залах є можливість посидіти великою компанією, забажанням може бути жива музика або фонова класика. Зі слів офіціанта, зхаклад нещодвано відкрився. Усе надзвичайно сподобалося. Найближчим часом збираюся прийти сюди з дружиною на романтичну вечерю.

  • Андрієві )

   5 Січня 2013, 16:14
   Відповісти

   Kava: як підете наступного разу, можете прихопити з собою нашу анкетку і ми залюбки внесемо цей ресторан до нашої бази даних. http://kava.lviv.ua/ua/reklama - тут можна скачати анкетку. Відправити можна мейлом.

Коментувати

Ім'я*
Коментар*
Код*
  

Думки експертів

Особистості

Леся Медведюк (Григорович)

Кухар проектів: ресторан «Горобина» (смт. Брюховичі), спорт-кафе «Корнер», ресторан «Кактус», ресторан «Fashion Club». Переможець конкурсу кухарів "Львівська пательня" - 2008.

Анонси

Новини партнерів

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов