Львівські університети

30 Вересня 2010, 19:56

Олег Назаров

Ось уже вдруге цього року я побував у Львові і вдруге виїжджав звідти з почуттям, що це найпросунутіше в ресторанному сенсі місто на теренах СНД. Ні Москві, котра гонить «понти», з ним у цьому плані не зрівнятися, ані Києву та Алма-Аті, які мчать навздогін російській столиці, ані навіть винахідливому Санкт-Петербургу.

Чим беруть львівські ресторани? Перш за все загальним, я б сказав - європейським, підходом. Місто невелике, 700 тисяч мешканців, але тут постійно величезна кількість туристів, що їдуть як зі сходу України, так і з Польщі, Канади, Франції та Австрії та інших країн. Ресторанів і ресторанчиків в місті, особливо в старій його частині, хоч греблю гати. Значить, потрібно конкурувати. А як конкурувати? Створювати такі місця, щоб гостям було в них смачно і цікаво. Одне слово, потрібно думати про гостя.

От львівські ресторатори про гостей і думають. Наші московські, та й багато російських думають або а) про себе (щоб зробити такий ресторан, який би собі самому, коханому, подобався), або б) про те, щоб заробити якомога більше грошей і за перші півроку відбити витрати на дизайн ... А львівські думають про гостя. Відчуваєте різницю? Тому, мабуть, наші заклади через одне стоять порожні, а в їхніх - народу, як маслин в банці.

І таке розуміння суті бізнесу не взялося з нізвідки. Ігор Лильо, відомий львівський історик і краєзнавець, кандидат наук і доцент університету, розповідав мені, як працював (чи то ще за часів імператора Франца-Йосифа, чи то вже за маршала Пілсудського) прославлений місцевий ресторатор Нафтула Треппер. Коли до нього в заклад заходили гості-поляки, він закручував свої вуса по-польськи вгору. Коли заглядали клієнти-українці, він відтягував їх донизу. Якщо ж у ресторані з'являлися брати-євреї, він вуса не чіпав, а просто говорив гостям «Шолом!» І всі були задоволені!

Далі. В боротьбі за клієнта, львівські ресторатори вигадують все нові й нові «фішки», на які клюють жадібні до різноманітних розваг гості міста. Ось, скажімо, Олександр Саньков, власник невеликого кафе С ... в самому центрі Львова. Він «виявив», що в його кафе живе ... привид. Показує гостям запис з камери відеоспостереження, на якому виразно видно, як одна зі свічок раптом починає мимоволі літати по залі, потім зависає просто над столом, потім повертається на місце. Як таке можливе? Тільки якщо свічкою водить хтось невидимий - хіба ні? В С ... вже приїжджала знімальна група телепрограми «Паралельний світ», і невдовзі виходить велика передача в ефір українського ТБ ... Гості знають про привида, господар їх з ним знайомить, всі разом підгодовують прибульця з середньовічного міста чимось смачненьким ...

Або поговоріть з легендарним львівським ресторатором Марком Зархіним. Я провів з ним два вечори поспіль і охоче засвідчую: рідко зустрінеш людей з такою рестораторською мудрістю, творчим підходом до справи і суто побутовим позитивом, рідкісним для власників двохсот (!) Ресторанів. Про його мережеві проекти типу «П ...» або «К ...» я й не згадую - вони настільки вибудувані «під гостя», що вже заполонили всю Україну ... Ні, візьмемо, наприклад, пивний ресторан «К ...» - перший у Львові з власною пивоварнею. Здавалося б, ну що тут особливо вигадувати-старатися? Свіжозварене пиво - і без того забійна фішка. Але! Творча думка Марк Зархіна не вщухає. І ось він вивуджує десь у міських анналах історії, як на початку минулого століття місцеві міські нероби (їх у Львові називали «батярами») зробили в одній з пивоварень дірку, підключили до бочок цілий «пивопровід» і в результаті міський фонтан наповнився пивом. І тепер, на радість львів'янам та гостям міста, ресторатор збирається повторити досвід з наповненням фонтану пивом сторічної давнини! Ну як після цього не заглянути відвідувачеві в його «К ...»?

А проекти львівської ресторанної компанії! FEST, яка так і називається - «холдинг емоцій» ... Ось вже хто справді попереду всієї  планети! Перший ресторан Андрія Худо, Юрія Назарука і Дмитра Герасимова - «К ...» - як три роки тому відкрився, так цілодобово з тих пір і працює, причому майже ж цілодобово туди стоять черги! Ви таке в Росії де-небудь бачили? І ні тобі вивіски, ні тобі перетяжок ніяких ... Просто стукаєш у двері в під'їзді нічим не примітного будинку, в ній відкривається крихітне віконце, і тобі в обличчя автомат впирається: «Пароль!» Так ніби в них там схрон бандерівський, куди зайвих не пускають ... Потрібно сказати: «Слава Україні!» Автоматник відповідає: «Героям слава!", відкриває двері і відразу запитує: "Москалі, комуняки є?» «Є!» - відповідаєш гордо. «Тоді на, випий отрути», - і тобі простягають кілішок самогону ... А навколо - типове укриття західноукраїнського воїнства, котрі так не любили радянську владу ...

Або інший проект тих самих «фестівців» - ресторан «М ...» На кожному розі оголошується, що це найдорожчий ресторан країни. Дійсно, ціни тут - наш рідний московський «Т ...» відпочиває. Але майже в усіх відвідувачів знижка ... 90 відсотків. Тобто приходять вони, їдять, а при розрахунку сміливо віднімають від загальної ціни один нулик ... Ну, а хто хоче випендритися (перед дівчиною, наприклад), може оплатити рахунок цілком. Дівчина буде вражена і відповість взаємністю в той же вечір, запевняю вас ...

А ще є «галицька жидівська кнайпа», - там клієнт може торгуватися з господарем, коли йому приносять рахунок ... А ще є незвичайне садомазохістське кафе « М ... », оскільки Леопольд Захер-Мазох, якщо хто не знає, народився саме у Львові. Тут на вас і наручники надінуть, якщо забажаєте, і відшмагати можуть, якщо чайових мало залишите ... А ще не можна не згадати чотириповерхову музей-ресторацію «Г ...» з унікальним зібранням гасових ламп. «Лампи тут при чому?» - Запитаєте. Та при тому, що гасову лампу теж у Львові винайшли, і це теж частина міської історії та міфології!

Ось так от просто брати власну історію, якою пишається будь-яка нормальна людина, і перетворювати її на ресторанну форму - це чи не геніальний рецепт створення успішного ресторану? А ми все надуваємось, пишаємось собою, народжуючи схожих один на одного пафосних ресторанних монстрів. Нікому, крім своїх власників, не цікавих от і тріскають вони, як мильні бульбашки ...

Переклад kava.lviv.uaRestoranoff.ru

Коментарі (7)

  • Дмитро

   1 Жовтня 2010, 13:05
   Відповісти

   Це тільки маленька частина з переліку чудових ресторацій міста. Весь спектр можна побачити на сторінці пошуку ресторанів. Там точно можна підібрати те, що вам треба.

  • Lioka

   1 Жовтня 2010, 13:46
   Відповісти

   а що це за ресторан з привидом? Як його знайти у вашій базі?

  • :)

   1 Жовтня 2010, 13:48
   Відповісти

   За ключовим словом: "ПРИВИД" :)))

  • Івасик

   1 Жовтня 2010, 14:24
   Відповісти

   Не чув щось про заклад з привидом. Хто знайде, відпишіть назву :)

  • .

   2 Жовтня 2010, 03:31
   Відповісти

   Я, звичайно, допускаю, що всі туристи просто шаленіють від закладів ! FESTу, але важаю це все просто профанацією і. Ну і плюс завжди натовп, накурено, обслуговування далеке від належного, а ціни зовсім не відповідають якості їжі.

   • Івасик

    2 Жовтня 2010, 11:47
    Відповісти

    Складно сперечатись, але Фест заробляє за рахунок атракцій і скандалів навколо концепцій самих ресторанів, а не якісної кухні та обслуговування. Уся мережа розрахована на туристів або невибагливих людей, ті хто хочуть відпочити і смачно поїсти ходять в цілком інші заклади, кожному своє. З туристами все ясно, переважній більшості треба щось веселе і таке щоб було про що розказати, а самі львівяни в основній масі також не доросли до рівня ресторанів з вищого сегменту

  • Lioka

   2 Жовтня 2010, 16:19
   Відповісти

   Одного разу в Гасовій лямпі нам просто нахамили. Нас прийшло 5 осіб, нам дали одне меню на всіх. Коли ми попросили принаймні ще одне, нам відповіли: "нема більше. не напасешся на вас всіх". Більше я в фестівські заклади не заходжу.

Коментувати

Ім'я*
Коментар*
Код*
  

Думки експертів

Особистості

Вардкес Арзуманян

Проекти: «Тарон», «Кентавр», “Mons Pius”, "Шампанерія Х&Х"

Анонси

Новини партнерів

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов