З понеділка в Галичині - запусти, на Сході - масляна

22 Лютого 2017, 23:16

У Галичині – запусти, в Центральній і Східній Україні – Масляна. Це тиждень перед великим постом, в часі якого галичани «запускаються», а жителі Великої України їдять млинці.

Піст був часом, який наші предки проводили у справжній аскезі. Виключалась уся тваринна їжа, посеред тижня - навіть олія, а середи і п’ятниці були днями «хліба і води». Також молодь мусила на час посту забути про танці і розваги, а дівчата не мали права вбиратись у квіти і стрічки. Останні два тижні перед постом отримали і свої інші назви – м’ясопусний тиждень, бо з вечірні переставали споживати м’ясні страви, та Сиропусний - дозволялося їсти будь-яку молочну їжу, яйця та рибу. Звідси й традиція готувати вареники та інші борошняні молочно-яєчні страви.

Звичайно ж, довгий передвеликодній піст  вимагав «нагулятись» перед тим, як у нього вступати. Саме тому і відбувались запусти – час, коли люди гуляли востаннє перед довгим постом, а на Сході і в Центрі ще тиждень тривала «масляна» – час, коли «фестивалили» і їли млинці.

У понеділок останнього тижня перед постом жінки ходли до корчми.  У вівторок починали ходити у гості. І у середу зяті частувалися у тещі і тестя. У четвер не можна було шити і прясти, тому жінки знову могли частуватися і навідувати одна одну. П'ятниця - день, коли тещі навідували зятів. Особливе значення мала неділя - останній день напередодні Великого посту. Вона має назву Прощена неділя. У цей день належиться попросити прощення за всі образи і провини у рідних і друзів, щоб розпочати піст з чистим серцем.

Часи змінились. Мало хто постить настільки радикально, як раніше. Є й такі, котрі не дотримуються посту взагалі. То чи варто «запускатись»?

Коментарі (0)

  Коментувати

  Ім'я*
  Коментар*
  Код*
    

  Думки експертів

  Особистості

  Василь Савчишкін

  Офіціант у "Шампанерії Х&Х"

  Новини партнерів

  МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов