Топ-5 звичаїв на Сиропусний тиждень

9 Березня 2016, 14:45

Сиропусний тиждень, тобто тиждень перед Великим постом, в Україні прийнято називати Колодія. В російській культурі існує поняття “Масляної”. Проте жодного зв'язку Масляна до давніх українських традицій немає. Які ж найцікавіші звичаї на Сиропусний тиждень притаманні українській культурі – у підбірці KAVи.

Звичай номер 1.

Протягом останнього тижня перед Великим постом з давніх давен прийнято готувати вареники. Начинок також можна обрати багато, але через те, що останній тиждень перед постом був Сиропусним, тобто м’яса уже вживати не можна було, а сир поки дозволялось, то й традиційною начинкою до вареників був сир, а вже готові щедро поливали сметаною та маслом. Ні про які млинці мова й не йшла.

Звичай номер 2.

В цей час жінкам дозволялось усе. Навіть – відвідини шинку. Додому жінки могли повертатись у будь-який час і у будь-якому стані. Жінкам дозволялось навіть глузувати з сильної половини людства. Сучасні чоловіки, мабуть, не одобрили б такий звичай, проте в давні часи він мав місце на існування.

Звичай номер 3.

Оскільки це останній тиждень перед Великим постом, то й останній термін батькам одружити своїх дітей. Тим батькам, що за рік не одружили своїх дорослих чад, до ніг прив’язували колодку. Знімали її лише у випадку “викупу” – могорича.

Звичай номер 4.

Оскільки це був такий собі жіночий тиждень, то існував ще один жіночий звичай: тільки на Колодія дівчина, яка вподобала собі парубка, могла прийти до його батьків та оголосити, що бере їхнього сина собі за чоловіка. Відмова не приймалась, тож батьки мали збиратитись та йти до своїх майбутніх сватів та до церкви. Ось так, силою, хоча траплялись й випадки взаємних почуттів, дівчина одружувала на собі парубка.

Звичай номер 5.

Також з любовним підтекстом. Напередодні Колодія жінки та дівчата готували холодець на баранячих та свинячих ніжках. Проте кістки з нього не викидали, а розкладали по мисках. Зазвичай, їли такий холодець у понеділок. Бо з вівторка м'ясо з раціону виключали уже повністю. Кожна дівчина намагалась прихопити собі побільшу кістку, яку потрібно було сховати до неділі. А в неділю дівчата ставали біля комори і кидали кістки в сторону воріт. Якщо долітала кістка – рік мав бути вдалим – і на здоров’я, і на любов. А якщо кістка влучала у ворота або й перелітала через них, дівчина могла готуватись до весілля

Наталія Іскра

Коментарі (0)

  Коментувати

  Ім'я*
  Коментар*
  Код*
    

  Думки експертів

  Особистості

  Маркіян Бедрій

  Проекти: “Світ кави”

  Новини партнерів

  МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов