Василь та Меланка: святкуємо у Львові

13 Січня 2016, 12:56

Сьогодні святкуємо Старий Новий рік, або ж Маланки і Василя. Це друге свято з Різдвяного циклу. Ще його називають Щедрим вечором. В давнину в цей день господині готували пампухи, а з асмісінького ранку приходили посівники. Вважалось, що першим до хати посівати має зайти чоловік, тоді в домі буде вестись протягом всього року.

Напередодні Старого Нового року – 13 січня відзначають Меланки. За стародавнім міфом, у бога Лада, брата бога Місяця, була донька – Миланка. Вона була дуже мила та гарна. Одного разу злий змій викрав Миланку і запроторив її у підземне царство. Визволив її богатир Василь, який з годом і одружився з дівчиною. На Василя – 14 січня – готували свиню, яка вважалась місячною твариною, а Василь став покровитилем цих тварин.

До речі, вважалося, що на Маланки рослини розуміють людську мову, а тварини навіть самі розмовляють по-людському. До речі, тварини в цю ніч могли поскаржитись Богові на господарів, якщо ті погано з ними обходяться. Тому в цей день худобу доглядають дуже ретельно, добре годують, чистять, пестять.

З настанням сутінок по селу ходили ватаги щедрувальників в карнавальних костюмах з музиками. Серед гуртів переважали парубочі громади ряджених, окремо ходили і гурти дівчат. Для щедрувальників, як і для колядників, не існувало статевих обмежень, проте дівоча Маланка здебільшого щедрувала під вікнами, а гурти ряджених парубків просилися до хати, та й персонажів у масках у парубочій Маланці було значно більше.

На Меланки та Василя існують повір’я та прикмети, в які колись вірили, а хтось і нині вірить. Кажуть, якщо на Меланки відлига, то літо буде теплим. Якщо ж у ніч на Василя падає сніг, то буде добрий врожай. Якщо ж дерева вкриті інієм, то добре вродять зернові.

Львів’яни традиційно Старий Новий рік святкують удома – в колі рідних та друзів. Якщо ж бажаєте відзначити свято Василя та Меланки в найкращих традиціях, поколядувати та “поводити козу”, тоді є кілька варіантів. У “Event Hall Kino” (колишній клуб “Міленіум”) відбудеться благодійний вечір “В гостях у Василя та Меланки”. Організатори обіцяють цікаві конкурси, вертеп, спільну коляду та традиційні частування. Розпочнеться вечір о 18-ій годині.

Музичних гурманів запрошують у Театр Опери та балету. Там сьогодні колядуватиме гурт "Мандри" з програмою "На Різдвяні вечорниці до коханочки Орисі". Окрім колядок звучатимуть і всім добре відомі хіти виконавців. Початок дійства - о 18-ій годині.

На Василя, 14 січня, у Львівській філармонії відбудеться театралізоване дійство "Маланка". Послухати старовинны та сучасны колядки у виконанны камерного хору запрошують на 19-ту годину. 

А поколядувати просто неба 13-ого та 14-ого січня на площі перед Оперним театром запрошують усіх охочих в рамках Міжнародного фестивалю колядок. Там можна буде почути й прольські та литовські колядки, які представлятимуть фольклорні колектики з Польщі, України та Литви. 

 

Наталія Іскра

Коментарі (0)

  Коментувати

  Ім'я*
  Коментар*
  Код*
    

  Думки експертів

  Особистості

  Леся та Андрій Іонови

  Проекти: «Вероніка», «Амадеус», «Чорний кіт»

  Новини партнерів

  МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов