Львів: у чому ж європейскість?

12 Листопада 2014, 17:11

Питання «Львів - європейське місто?» для жителя міста лева є досить дивним. Навіть найменші сумніви замість ствердної відповіді можуть навіть образити. Тобто якщо Львів - не Європа, то що тоді Європа?

Не буде великим секретом чи відкриттям, що причиною популярності Львова серед нельвів'ян є власне європейськість міста, яку, як виявляється, кожен розуміє по своєму. Якщо запитати туристів чим, або чому їм подобається Львів, одним словом, виразом, реченням, то найчастіше відповідь буде така: Львів - це  європейське місто.

Але коли журналісти намагаються пояснити, тобто більш докладно розказати, розшифрувати, що ж всі ці люди розуміють під цим поняттям «європейське місто», то найчастіше виявляється, що мова йде про архітектуру минулих віків, про затишні кафе з «найкращою у світі кавою», розкішні ресторани з вишуканою світовою кухнею, екзотичні в хорошому розумінні слова бари. Одне слов, про атмосферу Європи – спокою, ситості, безпеки, історично театрального карнавалу, яку вони відчувають або яка охоплює їх у старому кварталі. Але це, скоріше, не реальна Європа, так як це розуміють представники Заходу, роблячи акцент на економіці, а фактично, міфічна Європа! Нічого дивного в цьому немає: на цьому міфі, як і на багатьох інших, тримається туристична індустрія. Наприклад, на міфі про дику і первісну природу тримається ідея сафарі, яку  створюють і продають  для відвідувачів національних парків в Африці. Але зараз мова не про це. У Львові є достатньо реальної Європи, причому стільки, що мало яке місто в Україні може з ним конкурувати.  

По-перше, якщо взяти те, що всі помічають, - сервіс. Європейський сервіс, і якість обслуговування, і якість запропонованих послуг, як і, безумовно, кухня. Мова про більшість закладів громадського харчування. Винятки є кругом. Додайте сюди, що інформація про місто дублюється англійською і польською мовою - від меню до вуличних знаків і туристичних буклетів. А наявність WIFI, причому безкоштовного, рівень готелів і ресторанів - це вже сучасна Європа. Тут Львів виграє конкуренцію навіть зі столицею, Києвом.    

Але місто Львів має багато ознак сучасного реального європейського міста, які хоч і не є такими показовими, як пам’ятки архітектури, але до них має відношення, ними користуються всі - і гості міста, і львів’яни. Мова, звичайно, не про архітектуру, сучасної архітектури у Львові немає, львів’яни у цьому питанні ультраконсерватори. Львів - постіндустріальне місто і у ньому є сучасна промисловість світового рівня – ІТ, яка, хоч і не впадає в очі, як, наприклад, цехи металургійного комбінату, тим не менше, забезпечує роботою велику кількість львів’ян і гостей міста, яких приваблюють і львівські зарплати в ІТ, і львівські умови проживання. Має все-таки значення, куди ви підете після роботи, відпочити, провести час з користю і задоволенням – театри, музеї, галереї, клуби, парки, не кажучи вже про саме місто-музей. Не кажучи вже про музичні, театральні, літературні і кулінарні фестивалі. До цього можна додати і спортивні події. Тепер у місті лева аж дві футбольні команди, які виступають в українській прем’єр-лізі. Цим не може похвалитись навіть Київ. І Львів по справжньому толерантне місто, незважаючи на роздуту істерію в сусідній країні з півночі. Це також суто європейська риса. Як і те, що місто тисячі левів є містом майбутнього, містом студентів – бо у Львові навчається 120 тисяч студентів.     

Львів має і розвиває справді сучасний не тільки європейський а і найпопулярніший зараз у світі - екологічно чистий, безшумний, економічний вид громадського транспорту - трамвай. Це не так і просто. Всі пам’ятають розриті вулиці і прокладання нових, не плутати зі старими, тихохідних трамвайних колій. Тепер львівський трамвай буде доїжджати до спальних районів. Синонім спальних районів – Сихів - незабаром буде з’єднано з центром міста сучасним швидким, безшумним трамваєм, який доїжджатиме аж до його крайньої точки - Санта-Барбари. Роботи з прокладання колії вже активно ведуться. 

Так, у європейському Львові про деякі звичні для Європи речі можна тільки помріяти. Наприклад, про єдиний електронний проїзний квиток, який діє на всі види громадського транспорту. Тільки уявіть собі, що зникне весь цей хаос і не буде стільки маршруток, автобусів і тролейбусів. Що таксі нарешті будуть підпадати під єдині для всіх водіїв правила у визначенні тарифу  і пасажири матимуть якісь права. Можна згадати про не зовсім європейський стан львівських доріг, лікарень, шкіл, університетів і навіть дитячих садочків. Можна згадати про зовсім неєвропейську рису нашого міста – речові, не плутати з продуктовими, ринки – базари. Де ще жителі, у такій кількості купують одяг, взуття, та майже все не в магазинах, а на базарах. Знаючи, що це скоріше підробка, неякісний товар, але це однозначно дешевше і вони можуть собі це дозволити. В магазині дорого. Рівень заробітних плат і стан доріг - це питання до національної економіки, якщо можна так сказати. Неможливо в одному окремому місті збудувати економічне чудо коли навкруги розруха. Попри те, все пізнається в порівнянні. І Львів, у порівняні з іншими українськими містами, є справді європейським містом. І гості міста і жителі Львова в цьому абсолютно праві.                

МАЙКЛ

Коментарі (0)

  Коментувати

  Ім'я*
  Коментар*
  Код*
    

  Думки експертів

  Особистості

  Руслан Сорочинський

  Кухар проектів: кафе-бар “Троянда”, ресторан “Спліт”, ресторан “Прага”

  Новини партнерів

  МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов