Про книжки, дітей, Інтернет та ДіКапріо

11 Вересня 2014, 09:08

Щороку у цей час у Львові проходить книжковий фестиваль. Цього разу він відбудеться вже у 21-ше. І це не тільки літературний карнавал, огляд книжок і море літературних і навколо літературних подій, це також бізнес, ярмарок, де відбувається продаж одного товару - книжки. І власне тут є привіт подумати. 

Крім звичайних і майже очікуваних звітів про успіхи і невдачі, перелік культурних подій, щороку постає глобальна проблема, питання: чому люди у світі читають менше книжок і що з цим робити? Як зробити так, щоб заохотити читати більше і, відповідно, купувати більше книжок? 

Той факт, що ми (це стосується не тільки України) живемо в часи тотального не-читання, вже нікого не дивує, скоріше, навпаки, дивує той факт, що досі існує книжка. Навіть не на папері, можна і в електронному вигляді, досі існує текст, в якому не два чи три речення, а сто як мінімум, і який несе в собі щось більше, ніж банальний заклик купувати, купувати і ще раз купувати. Пояснення цього феномену доволі просте - у всьому винні нові інформаційні технології, які відволікають людей від книжки, а якщо бути відвертим і чесним, дають змогу пересічній людині заповнити вакуум в голові, не докладаючи для цього жодних зусиль – просто тупо дивлячись на екран телевізора. Одна біда: те, що підходить дорослим, які вже бодай чогось навчились і вміють, не зовсім підходить дітям, вірніше, школярикам, які ще мало що вміють і знають, і тому мають гризти граніт науки. Тільки не виходить, не просто ефективно, а взагалі чогось елементарного навчитись, просто пасивно сприймаючи інформацію з екрану. Треба включати голову - і тут книжка незамінна. Тому що комбінація букв змушує включати уяву і творити власну реальність, власні світи. 

Все починається з уяви. Згодом на папері з’являються ноти і виникає мелодія, новий ескіз і нова картина, з’являється нова програма, нове креслення, новий рецепт і нова страва, новий будинок, міст, місто, машина, новий текст і, звичайно, нова книжка. 

У людей завжди були і завжди будуть, знайдуться, поважні причини нічого не читати. У дорослих це невідкладні справи, клопоти і робота. Газета з безкоштовними оголошеннями і програмою телепередач не враховується. Адже телевізор - це наше все. «Нашо тобі та книжка? Ти шо, не маєш дома телевізора», - вважає велика кількість дорослих. Дітям у наш час навіть телевізора не потрібно, у них є інша забавка – Інтернет. Комп’ютерні ігри і соціальні мережі. На них просто валить ця інформаційна хвиля, цей вал візуального. Швидко, яскраво, динамічно.    

У часи не-існування Інтернету, ми, тодішні школярики, також не всі сильно рвались читати. Мова йде про загальну масу.  Виправдання було досить просте і ніби логічне. Нащо нам книжка чи  художній літературний твір, якщо є його екранізація? Загальний зміст вона передає. Ніби так, тільки от як пояснив нещодавно Ді Капріо, роль Гетсбі, в енній екранізації культового роману «Великий Гетсбі», коли йому закидали що він «не той Джей Гетсбі»: «У кожного американця, у кожного покоління, свій герой. Комусь подобається попередній, у виконанні Роберта Рендфорда, старші люди пам’ятають інші екранізації, в тому то й і сила цієї книжки, вона нікого не обмежує. Читайте».  

Коли Альберта Ейнштейна спитали, що робити, щоб наші діти виросли розумними, він відповів: «Читайте їм казки», а щоб талановитими, творчими, думаючими, «Читайте їм ще більше казок». Тобто зробіть все, щоб вони спочатку вони полюбили слухати, як їм читають, а потім самі почали читати книжки. Для тих кому приклад великого фізика видасться непереконливим і трішечки застарілим, можна скористатись прикладом найбільшої майстерні світу - Китаю. Власне Китай проводить найбільше літературні фестивалі і вкладає чималі кошти у підтримку книговидання. Керівники Китаю давно зрозуміло, що їх народ найкраще виготовляє будь-які  речі за готовими лекалами і схемами, але коли справа доходить до того, щоб придумати, створити, щось нове – ніяк. Щоб вирішити цю проблему, вони поїхали в Америку, Японію і Європу, там де народжуються інновації і помітили, що діти, яким читають книжки і які потім читають самі, фантазують і творять, решта, від сили, є хорошими виконавцями.

Читаймо!

 

 

МАЙКЛ

Коментарі (0)

  Коментувати

  Ім'я*
  Коментар*
  Код*
    

  Думки експертів

  Особистості

  Назар Щур

  Адміністратор у піцерії, колишній старший офіціант у ресторані-клубі “Спліт”-Льві

  Новини партнерів

  МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов